„Smrzla sam se od straha!“ – koliko ste puta čuli ovaj izraz? Vjerojatno toliko puta da se niste ni zapitali u kakvoj su vezi strah i smrzavanje? Ali jesu… U trenutku straha, naša se energija doista „zamrzava“. Postaje toliko hladna, zgusnuta i nepokretna da naše zračenje gotovo nestaje, a s njim i helpdesk zrake. Drugim riječima, čovjek je u poziciji da mu se zaista dogodi ono čega se boji… A kad bi otvorio samo jedan jedini sićušni prolaz, stvar bi se riješila. Kako se otvara prolaz?
Tony Samara je antropolog koji je izučavao amazonska plemena. Dok je s trojicom pripadnika plemena plovio rijekom, jedan od njih je udario glavom u košnicu opasnih pčela. Smrtonosan može biti samo jedan ubod, a on ih je primio više. No, na Tonyevo iznenađenje, umjesto dramatiziranja, ostala dvojica samo su se stali smijati i nisu prestajali dok njihov suplemenik nije bio zbrinut… Kada je bio van životne opasnosti, Tony im se obratio: „Čovjek je mogao umrijeti, a vi ste se smijali. Zašto?“ A oni mu odgovore: „Da se mi nismo smijali, on bi umro!“…
Odavno čovjek zna za moć obrnute psihologije. A posegnuti za smijehom – u trenutku kada ti je smijeh zadnja stvar na pameti – na čudesan način mijenja situaciju. Uopće nije bitno što je taj smijeh lažan. Čak i ako je samo usiljeni hihihi… nešto se dogodi u umu što odmrzava energiju i zračenje, pa se rješenje sjuri na neočekivani način…
U stani-pani situaciji, izlaz nije u velikoj pameti, enciklopediji ili pravom citatu. Izlaz mora biti univerzalan i toliko jednostavan da ga može primijeniti i malo dijete. A smijeh to je! Najteži dio je sjetiti se nasmijati kada bi najradije zaplakao. Ali ako treniraš sebe ili od malena odgajaš dijete da se naceri strahu – problemus nemus…
Nedavno je mom sinu otuđena najdraža, skupocjena jakna, zajedno s ključevima, novcima i svim dokumentima. Odmah je stvar prijavio policiji. Mene je o tome obavijestio tek sutradan ujutro. Bila sam uznemirena na najjače. No, sjetila sam se smijeha i iskoristila vožnju za glupiranje… Tri sata kasnije me nazvao: „Nećeš vjerovati što se dogodilo… Policija je redovnom kontrolom sasvim ‘slučajno’ zaustavila vozača koji je bio toliko pijan da su ga morali smjestiti u pritvor. Kada je cura došla po njega, skužila je da jakna nije njegova. Netko se u policiji sjetio da je večer prije prijavljen nestanak jakne…“ Malo potom, sin je dobio natrag sve svoje stvari…
Smijeh i njegovi efekti su zarazni. A ta zaraza je hitna pomoć nekome tko se u tom trenutku nije u stanju smijati ili nije prisutan. No, njegov će nesvjesni um svejedno primiti poruku da je sada opet sve uredu i da je siguran… Smijeh je fiziološki reset. On otpušta napetost, širi prsni koš, aktivira dijafragmu, oslobađa endorfine, smanjuje razinu hormona stresa i vraća slobodan protok energije. Na taj način smijeh, ne samo da mijenja stanje tijela i uma, već i cijelu energetsku dinamiku situacije. Jer smijeh je čin duhovne nadmoći…
Povezanost između straha i smijeha odražava duboku zakonitost ljudske prirode i energetike. Zgrčenost u stanju straha sprečava protok životne energije i onemogućuje povezivanje s uzročnim razinama svjesnosti i stvarnosti. Smijeh ju rastapa. Strah nas usmjerava na problem, a smijeh na rješenje. On nas iz vibracije stresa i nemoći prebacuje u stanje snage i povjerenja gdje su rješenja prirodan ishod. To je trenutak kada se suočavamo s iluzijom straha i odlučujemo se za povjerenje u sebe i život koji uvijek radi za nas… Drugim riječima, kad se nasmijemo, kao da se cijeli svijet odjednom nasmije s nama…